جستجو در سایت

   instagram icon   تلفن :  02175052000     ایمیل : info@hekmatleasing.ir

از تاسیس اولین شرکت لیزینگ در ایران بیش از 40 سال می گذرد ولیکن توسعه و رشد کمی لیزینگ در ایران به 15 سال اخیر بر می گردد که در حال حاضر تعدادی شرکت های قانونی و فعال در این صنعت ،و با مجوز بانک مرکزی مشغول فعالیت می باشند که عمدتاً سهامداران این شرکتها ، بانکها و یا تولیدکنندگان خودرو می باشند و بیش از 300 شرکت نیز بصورت غیر قانونی و بدون مجوز در حال فعالیت هستند .

 

گروه فعال الف کالاهای مصرفی بادوام لوازم خانگی و تجهیزات رایانه ای

گروه فعال ب انواع سواری و کامیون های سبک

گروه فعال ج لیزینگ کالاهای سرمایه ای گران قیمت نظیر هواپیما- تریلی- کامیون و ماشین آلات سنگین

 

در عصر حاضر ، توسعه صنعت لیزینگ به عنوان یک ضرورت عمومی در سراسر جهان به شمار می آید که نقش این فرایند در چرخه اقتصادی کشورها ، اثرات مثبت و اجتناب ناپذیری در ایجاد تعادل عرضه و تقاضا را شامل شده است . به طوری که بر اساس بررسی های مطالعاتی و اقتصادی گوناگون اعتباری معتبر ، بعد از وام های مستقیم بانکی ، روش تامین اعتبارات از طریق لیزینگ در رتبه دوم تامین اعتباری قرار گرفته است .

 

زمینه های فعالیت

   با حمایت بانک حکمت ایرانیان این شرکت با بهره گیری از متخصصان متعهد و کارشناسان مجرب صنعت لیزینگ با رعایت مفاد ماده 4 قانون تنظیم بازار غیر متشکل پولی کشور مصوب به تاریخ 1383/10/22 مجلس شورای اسلامی و دستورالعمل اجرایی تأسيس ، فعاليت و نظارت بر شرکتهاي ليزينگ ( واسپاري ) صادره از سوی مديريت كل مقررات ، مجوزهاي بانکي و مبارزه با پولشويي اداره مطالعات و مقررات بانک مرکزی ج . ا . ا ، موفق به اخذ مجوزهای لازم جهت ثبت شرکت در اداره ثبت شرکتها گردید و در تاریخ 1395/05/19 در اداره ثبت شرکتهای تهران با سرمایه 100.000.000.000 ریال به شماره 496495 به ثبت رسید .

 

موضوع اصلی شرکت : خرید انواع کالا و اموال منقول و غیر منقول طبق دستور العمل تاسیس ،فعالیت و نظارت بر شرکتهای لیزینگ مصوب شورای پول و اعتبار و واگذاری آنها به متقاضیان در قالب عقود اجاره و یا فروش اقساطی

 

موضوع فرعی شرکت : خرید و فروش انواع اوراق بهادار به منظور مدیریت نقدینگی در چهارچوب قوانین و مقررات

 

در تاریخ 1395/05/30 این شرکت موفق به اخذ مجوز فعالیت رسمی در امر واسپاری از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران شد .

این شرکت در تاریخ 1395/06/27موفق به اخذ مجوز شماره گذاری از معاونت فنی و مهندسی راهور ناجا شد و هم اکنون عضو رسمی انجمن ملی لیزینگ ایران میباشد .

در رتبه بندی شرکتهای لیزینگ ، این شرکت در ردیف ( ج ) قرا می گیرد .

نظر به اهمیت اهداف و نقش موثر صنعت لیزینگ در رشد و شکوفایی اقتصاد کشور ، دستیابی به جایگاه پنج شرکت اول در این صنعت در چشم انداز سه ساله مورد نظر میباشد که این مهم با حمایت و همکاری مضاعف مدیران با تجربه ، متعهد و متدین بانک حکمت ایرانیان زیر سایه بقیه ا... قابل اجرا میباشد .

انجام عملیات لیزینگ با دقت ، سرعت و سهولت به منظور رفاه حال کارکنان محترم ارتش .

ارائه خدمات نوین و فراهم نمودن زمینه مناسب در احداث ، تجهیز ، توسعه و تکمیل طرح های پزشکی ، صنعتی و . . .   .

ارائه عملیات لیزینگ به اشخاص حقیقی و حقوقی و موسسات دولتی و غیر دولتی .

تامین سرمایه و بهکارگیری در بخشهای مختلف اقتصادی و صنعتی کشور با حفظ منافع سهامداران .

 

انجام عملیات لیزینگ در حوزه‌های ذیل جزء اهداف این شرکت می‌باشد :

  • انواع خودروهای سواری و سنگین و تجهیزات مرتبط با انواع حمل و نقل‌ جاده ای .
  • لوازم خانگی و ایجاد خدمات رفاهی جهت کارکنان محترم ارتش جمهوری اسلامی ایران .
  • تجهیزات راه سازی ، ماشین آلات سنگین مورد نیاز کارخانجات صنعتی و کالاهای سرمایهای گران قیمت نظیر هواپیما .
  • تامین جهیزیه واجدین شرایط کارکنان زحمتکش و خدوم ارتش جمهوری اسلامی ایران و بانک حکمت ایرانیان از طرق عقد قرارداد با تولید کنندگان واردکنندگان و تامین کنندگان برتر و مطرح
  • سایر موارد کالاهای منقول یا غیر منقول مجاز . 

 

مجموعه فعالیت انجام شده تاکنون

1-   لیزینگ خودرو سواری ویژه کارکنان و بازنشستگان محترم ارتش

شرکت واسپاری حکمت ایرانیان افتخار دارد پس از اجرای موفقیت آمیز و پر استقبال طرح افتتاحیه که در تاریخ 26/01/1396 با حضور مدیر عامل محترم بانک حکمت ایرانیانو جمعی از فرماندهان و پرسنل ارتش جمهوری اسلامی ایران در قالب طرح حکمت 1 اجرا گردید و در ادامه نیز به مناسب عید مبعث - نیمه شعبان و ولادت با سعادت خاتم الانبیأ در سال جاری ، طرح های حکمت 2 - 3 و 4 را در جهت گسترش رفاه و رضایت مندی پرسنل غیور و زحمتکش ارتش جمهوری اسلامی ایران اجرا گذاشته است که جذابیت های این طرح ها شامل موارد ذیل می باشد :

اعطا تسهیلات با نرخ 18 % به شاغلین و بازنشستگان نیروهای مسلح بدون اخذ وثیقه و ضامن .

تحویل فوری خودروها طی یک هفته کاری .

صدور اسناد مالکیت به نام تسهیلات گیرنده .

 

2-   لیزینگ خودرو های سواری وارداتی (ویژه عموم )

تعدادی خودرو سواری وارداتی شامل برندهای : KIA MOTORS و HYUNDAI در قالب عقود فروش اقساطی و اجاره به شرط تملیک به متقاضیان واگذار گردید .

 

3-   ارائه تسهیلات در طرح نوسازی ناوگان فرسوده حمل و نقل جاده ای

شرکت واسپاری حکمت ایرانیان در راستای مشارکت و نوسازی ناوگان حمل و نقل جاده ای کشور مشارکت در نوسازی کاهش آلودگی هوا و بهبود سلامت محیط زیست - کسب درآمد و اشتغال زایی برای هموطنان عزیز ، طی عقد قرارداد با سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور و شرکت سیبا موتور ، تاکنون بیش از 100 میلیارد ریال به متقاضیان تسهیلات پرداخت نموده است که با توجه به ضمانت اجرایی از طریق کارت هوشمند ، وصول اقساط آنها بسیار منظم و بموقع انجام میشود .

اُمید است با استعانت از درگاه پروردگار یکتا و زیر سایه رهنمودهای فرماندهی معظم و معزز کل قوا با حمایت از جانب مدیران و مسئولین با تجربه و فرهیخته بانک حکمت ایرانیان که حق بنیانگذاری و راه اندازی مجموعه واسپاری حکمت ایرانیان را دارا می باشند ، بتوانیم قسمتی از جان فشانی های غیور مردان ارتش ولایت مدار را با به کارگیری نیروی انسانی مجرب و آموزش دیدهِ مؤمن ، متعهد و توانا و ارائه خدمات نوین و در خور شأن این عزیزان ، جبران نمائیم .

تهران چهار راه پاسداران-خیابان مغان- ابتدای ورودی اتوبان صیاد شیرازی- داخل پادگان آموزشی- شرکت واسپاری حکمت ایرانیان کد پستی:---------------
تلفن و فکس:22574909
            22472994

ایمیل: info@hekmatleasing.irmap

logo4

۴۰۴

متاسفانه!صفحه مورد نظر یافت نشد
درصفحه مورد نظر مشکل پیش آمده یا صفحه مورد نظر یافت نشد.
صفحه اصلی


تاريخچه ليــزينگ درجهان:

ليزينگ داراي تاريخ و سابقه اي كهن و چندهزار ساله است. شايد نتوان زمان دقيق و مشخصي براي سرآغاز كاربرد عمليات اجاره در زندگي بشر يافت. ولي برمبناي آنچه كه از متون باستاني بدست داده شده است، اقوام ايلامي و سومري در حدود (2000) سال قبل از ميلاد مسيح به نوعي اجاره داري ساده زمين، گاو، آب و تجهيزات كشاورزي مي پرداخته اند. تقسيم بندي دوگانه ليزينگ به عملياتي و مالي اولين بار در دوران رم باستان و حكومت (JUSTINIAN) صورت گرفت. در قرون وسطي اجاره داري كشتي هاي تجاري به عنوان يك رشته مهم در مبادلات اعتباري بين مردم مرسوم گرديد. در اروپاي قرون ميانه، ليزينگ زمين و مستغلات باتوجه به قوانين سخت گيرانه زمين داري و محدوديتهاي شديد خصوصي سازي رونق چشمگيري يافت و به سرعت به ايالات متحده آمريكا منتقل شد. در يادداشتهاي روزانه جورج واشنگتن در دهه (1840) موارد متعددي در زمينه ليزينگ كارخانجات و واگنهاي راه آهن به چشم مي خورد. درهمين اوان، ليزينگ واگنهاي راه آهن در انگلستان نيز مرسوم گرديد و اولين شركت ثبت شده ليزينگ در ماه مارس (1855) با نام شركت واگن بيرمنگهام تاسيس شد و به اجاره واگن شبه معدن داران ذغال و فلزات پرداخت. در اوايل قرن بيستم، ليزينگ ماشين آلات توليد يك محصول خاص نظير كفش و تجهيزات تلفن خصوصي در انگلستان و آمريكا گسترش يافت. اولين شركت مدرن و مستقل صنعت ليزينگ در سال (1952) در شهر سانفرانسيسكو تاسيس شد كه هنوز هم تحت نام شركت بين المللي ليزينگ ايالات متحده به فعاليت اشتغال دارد. تاسيس اين شركت را بايد سرآغاز تشكيل موسسات مستقل ليزينگ (غيروابسته به بانكها و يا موسسات مالي) در آمريكا به حساب آورد. زيرا بانكها، طبق قانون فدرال كميسيون ارز، تا اوايل دهه (1960) از فعاليت ليزينگ به صورت موجر ممنوع بودند. به هرحال رسوخ و رونق ليزينگ در اقتصاد ايالات متحده در شروع دهه (1950) را كه با رونق اقتصادي اين كشور در سالهاي بعداز جنگ جهاني دوم مقارن گرديده بود، بايد سرآغاز تحولات همه جانبه و فراگير اين صنعت به حساب آورد. به همين ترتيب ليزينگ از اوايل دهه (1960) در سرتاسر اروپاي غربي گسترش يافت و مقارن با همين سالها به ژاپن رسيد. خوشبختانه رونق و پويايي ليزينگ خيلي زود از محدوده جهان توسعه يافته فراتر رفت و به آفريقا، آمريكاي لاتين و آسيا اشاعه يافت. اولين شركت ليزينگ در آفريقا در سال (1965) در زيمبابوه تاسيس شد و نخستين آن در هندوستان در سال (1973) به وجود آمد و در اين كشور پهناور به آنچنان شكوفايي رسيد كه در پايان سال (1984) تعداد اين شركتها به بيش از هفتصد شركت بالغ شد. همگي اين شركتها به اجاره داري اموال منقول نسبتاً كم بها نظير چرخهاي خياطي اشتغال ورزيدند.
شركت مالي بين المللي (
INTERNATIONAL FINANCE CORPORATION) يا (IFC) وابسته به بانك جهاني كه باهدف تشويق سرمايه گذاري و رونق اقتصادي در كشورهاي جهان سوم تاسيس گرديده است، به سهم خود كوششهاي ذيقيمتي براي توسعه ليزينگ در كشورهاي درحال توسعه به عمل آورد. كره جنوبي اولين كشوري بود كه IFC به مشاركت در صنعت ليزينگ آن كشور پرداخت و شركت توسعه ليزينگ كره جنوبي را در سال 1977 با حمايتهاي عملياتي و دانش فني شركت ژاپني ليزينگ شرق (ORIENT LEASING OF JAPAN) بنيان نهاد. متعاقب اين اقدام صنعت ليزينگ در كشورهاي درحال رشد آمريكاي لاتين، آفريقا و آسيا با بهره گيري از حمايتهاي مالي و مشورتي (IFC) به سرعت گسترش يافت.
موسسه فوق الذكر، طبق آمار اعلام شده از جانب شركت (
EUROMONEY) از سال (1977) تا پايان سال (2003) بيش از (1006) ميليون دلار، در (54) كشور درحال توسعه و در (103) شركت ليــــــزينگ اين كشورها سرمايه گذاري كرده است.
طبق آخرين ارقامي كه موسسه پول اروپايي (
EUROMONEY) به عنوان يكي از بزرگترين و معتبرترين مركز مطالعاتي ليزينگ در جهان منتشر نموده است، حجم عمليات ليزينگ در پايان سال (2002) فقط در پنجاه كشور منتخب مركز مذكور، به رغم رشد پايداري كه طي دهه گذشته داشته اند، با تاثيرپذيري از تحولات منفي اقتصاد جهاني ناشي از واقعه سپتامبر (2001) با (3/1) درصد رشد منفي به رقم (461/6) ميليارد دلار بالغ گرديد. در اين ميان ايالات متحده آمريكا با بيش از (200) ميليارد دلار، نيمي از مبادلات جهاني ليزينگ را به خود اختصاص داده و پس از آن به ترتيب ژاپن ، آلمان، فرانسه و انگلستان بزرگترين سهم از بازار ليزينگ جهان را دراختيار داشته اند.
صنعت ليزينگ به عنوان يك صنعت مدرن مالي امروزه با حجم وسيع مالي، كشورهاي صنعتي درحال توسعه را دربرگرفته است. شركت ليزينگ ايران در سال 1354 هجري شمسي توسط فرانسويها در ايران تاسيس گرديده است. از حدود دو سال پيش باتوجه به وضعيت بازار، در بخش خودرو، شركتهاي ليزينگ فعاليتهاي گسترده اي را شروع كردند كه با توجه به نياز بازار، حجم فعاليت آنها روز بروز گسترده تر مي گردد. در بخش غيرخودرويي نيز فعاليتها شروع شده است كه احتمالاً قبل از پايان سال فعاليت ليزينگ آنها نيز شروع خواهدشد. درحال حاضر کانونی نيز به نام کانون ليزينگ ايران تشكيل گرديده كه حدوداً 10 شركت بزرگ
در آن عضويت دارند.
به هرحال نياز به تامين منابع مالي، همانطور كه در دنيا متداول است در ايران هم وجـــود دارد و طبيعتاً ما هم در كشورمان همان طوري كه از اختراعات و اكتشافات به عمل آمده استفــاده مي كنيم از اين پديده مالي نيز بهره مي بريم.

در ايران باتوجه به قوانين بانكي بدون ربا، ليزينگ تقريباً با عقد اجاره به شرط تمليك همخواني دارد.

ليزينگ را روشي مي داند كه امكاناستفاده از دارايي ها را بدون نياز به مالكيت آنها فراهم مي آورد.
اين پديده جديد براي اولين بار در كشاورزي و توسط سومري ها مورد استفاده قرار گرفته و در طي قرون وسطي از ليزينگ براي استفاده از زمين و ساختمان نيز استفاده شده است.
ليزينگ پس از بحران سال 1929 در آمريكا و به منظور مقابله با مشكلات مالي و اقتصادي حاكم بر آن كشور به كار گرفته شد و اولين شركت ليزينگ در سال 1952 در آمريكا تاسيس شد و به تدريج بكارگيري اين روش طي سالهاي دهه 1960 در اروپا و ژاپن آغاز شد.

از نگاه آمار در سال 2001 ميلادي بيش از 550 ميليارد دلار تجهيزات در سراسر دنيا از طريق ليزينگ مبادله شده است كه سهم ايالات متحده از اين رقم 220 ميليارد دلار مي باشد. امروزه بيش از 35 درصد از كل تجهيزات سرمايه اي ازطريق ليزينگ تامين مي شود و از هر 10 شركت، 8 مورد اين روش را بكــــار مي گيرند كه از ميان آنها مي توان شركتهاي
IBM و XEROX را نام برد.
به طوركلي مي توان گفت، ليزينگ ابزار مهمي بـــــراي تشويق و ترغيب در امر سرمايه گذاري مي باشد و در توسعه اقتصادي كشورها بسيار موثر است، به گونه اي كه تا حدود 30 درصد از سرمايه گذاري هاي انجام شده در كشورهاي پيشرفته ازطريق ليزينگ انجام مي شود

تعداد شركت هاى ليزينگ تا سه سال پيش به تعداد انگشت هاى دست هم نبود، اما امروزه بيش از 300 شركت ليزينگ فعاليت دارند و نياز است كه از اين شركت ها حمايت شود، اين شركت ها در همه جاى دنيا ركن دوم سيستم بانكى محسوب شده و تعادل مى بخشند. شركت هاى ليزينگ رتبه دوم اعتباردهى را دارند. اين شركت ها در كشور ما بسيار جوان هستند و مردم و حتى مسؤولان با ساز و كار آن آشنايى ندارند و ما موظفيم كه فعاليت آنها را معرفى كنيم .كمك به شركت هاى ياد شده به طور قطع نقش كليدى در برنامه هاى رشد اقتصادى و نگاه توسعه اى خواهد داشت و با توجه به انتظاراتى كه در برنامه چهارم آمده، بخشى از اين انتظارات بايد توسط آنها ايفا گردد و ضمن اين كه به اشتغال نيز كمك مى كند چون كارشناسان مى توانند اين شركت ها را تشكيل دهند و فعاليت فراگيرى در حوزه هاى مختلف داشته باشند.

صفحه1 از2

با اشتراک در خبرنامه از آخرین به روز رسانی ها مطلع شوید

خبرنامه ها به آدرس ایمیل شما ارسال میشود